رویداد

از آن دم که جمعی از آدمی گردآمد، دانست که آیینی باید ساخت. برای طبع شکوفه های بهار و سرمای زمستان. برای پایکوبی گرم ترین روزهای شهد نوشی و فراغت شب های طولانی. چون آدمی جمع شود، همه رفتارش آیین است و این آیین هر لحظه زینتی است و از هر زینت خبری، گفتوگویی، پیامی و نفسی که نفس می کشد و خونی که خونی را. آدمی از آن لحظه که شاخه ای چید در تکاپوی اجتماع بود و آیینی که می سازیمش در آراسته ترین شکل.
رویدادها، اعم از گردهمایی، جشنواره، سمینار و نمایشگاه و … معمولاً دارای یک هویت مستقل از مطالب ارائه شده در آنها می باشند و به این ترتیب بسیاری از رویدادهای مهم در جهان خود به عنوان یک برند شناخته می شوند و به رویکرد توأمان نیاز دارند که اول به یک کلیت اصلی رسیده و دوم به تناسب هر دوره مواد بصری مختلفی برای آن تأمین شود.
طراحی رویداد از مباحث کلی مانند برندینگ و هویت مجموعه شروع شده و نهایتاً به خروجی های بصری مختلفی تبدیل می شود، مانند تندیس و لوح که یادگار مهمی از رویداد به حساب می آید. امروزه حتی در نمایشگاه های ارائه محصول هم تلاش می شود برای جذابیت و رقابت شرکت کننده ها و پیگیری رویداد توسط مخاطبین در پایان آن به بهترین های شرکت‌کنندگان هدیه ای داده شود.
بسیاری دیگر از مواد طراحی رویدادها به تبلیغات رویداد می پردازد، طراحی پوستر، طراحی شهری، مواد چاپی داخل رویداد، فراخوان های حضور، دعوت نامه ها و بسیاری دیگر از این مواد به هر چه بهتر دیده شدن رویداد کمک می کنند.
در ادامه فرآیند بخش دیگری از مواد چاپی و دیجیتال رویدادها به بازدیدکنندگان و شرکت کنندگان کمک می کند تا با آنها بتوانند به بهترین شکل ممکن در رویداد شرکت کرده و از آن استفاده کنند. کارت های شناسایی، مواد چاپی مانند بروشور، نقشه، غرفه بندی، نظام سالن ها و ترک های سخنرانی و پنل های گفتگو، لیست نفرات شاخص حاضر در رویداد، تنظیم جلسات ملاقات، ارائه اعتبارنامه و گواهی نامه، طراحی لباس برای رویداد، گرافیک محیطی و راهنما و … به کیفیت برگزاری رویداد کمک می کنند.
رویدادهای مختلف به تناسب خود از اپلیکیشن های راهنمای مخصوص به خود و همینطور سایت، شبکه های اجتماعی و بسیاری دیگر از مواد کمک کننده استفاده می کنند. معمولاً یکی از نیازهای اصلی رویدادها نیاز به انسجام مواد و مطالب و محتوای شرکت داده شده در آنها هست تا به عنوان یک خروجی پس از اتمام آن قابل ارائه و گزارش باشد. در بسیاری از مواقع فیلم و کتابچه هایی از رویداد تهیه می شود و جهت فروش ارائه می شود. جمع بندی رویداد در خروجی نهایی آن کمک می کند تا رویداد بتواند برای دوره های بعدی رایزنی های مختلفی در مباحث اسپانسرینگ و شرکت کننده ها داشته باشد و همینطور برای شرکت کنندگان به عنوان سند حضور آنها ارزشمند است.

سازه های نمایشگاهی

در بسیاری از نمایشگاه ها برند نیاز به طراحی و ساخت یک نماد برای خود دارد و یا این که برای کلیت غرفه نیاز به طراحی و تولید سازه ای دارد که در قالب همیشگی تولید نشده است. بسیاری از نمایشگاه هایی که خود یک هویت و برند در شکل دهی و ساماندهی رویداد دارند نیز سازه های منحصر به فردی دارند که باید برای آن طراحی مناسبی با توجه به اهداف برندشان شکل بگیرد. در این سازه های نمایشگاهی لزوما افرادی برای پروموت نایستاده اند و خود سازه باید گویا باشد. تفاوت اصلی سازه نمایشگاهی با غرفه همین مسقل بودن این سازه ها مانند که مجسمه و اثر هنری است که وجود یک مبلغ می تواند گاهی به آن صدمه نیز بزند. بسیاری از سازه های نمایشگاهی در محلی به دور از فضای اصلی غرفه برند بر پا می شوند. این سازه ها می توانند هویت صوتی داشته باشند و یا تصویری بر آنها پروجکت شود و موسیقی همزمان در کنار آنها پخش شود.