سفارش

قصه یک سفارش معمولا از تماسی خارج از استودیو شروع می شود، اما استودیو است سعی می کند تا در بعضی شرایط پیشنهاد خودش را بی مقدمه به کسب و کار و یا سازمان فرهنگی ارائه دهد. وقتی به استودیو است تماس می گیرید، شما در ابتدا با خانم پگاه سیفی مدیر استودیو در تعامل قرار می گیرید تا بریف و اطلاعات اولیه را به ما بدهید. خانم سیفی خواسته شما را هر چقدر نادقیق باشد را به شکل دقیقی در می آورد. پس شاید گاهی اوقات سفارش دهنده جلسات اولیه را به مثابه یک تراپی برای پروژه خودش در نظر بگیرد و هر چه فکر میکند را بگوید. بعد از آن در استودیو است حرف های شما سر و شکل یک سفارش عینی پیدا می کند. ما به دقت تمام خواسته هایتان را در جلسات خلاقیت و بریف تبدیل به پیشنهاد مناسبی برای شما می کنیم.

استعداد

معمولا استعداد ها میل به پنهان شدن دارند چون حس می کنند آنطور که باید درست دیده نمی شوند. اما اجازه بدید تا به شما بگوییم که ایمیل استودیو محل مناسبی برای ارتباط یک استعداد با استودیو است است. وقتی نمونه کار های خود را ارسال کردید، مطمئن باشید آنها با دقت دیده می شوند، چون ما عاشق کار کردن با استعداد ها هستیم و برای هر کاری حتی جزیی سراغ یک حرفه ای یا فرد مستعد در آن ضمینه می رویم.

کارآموز

قصه کارآموز های استودیو ماجرای دوستی عمیقی است که بین ما بچه هایی که به استودیو می آیند است. برای ما این قصه ها فراموش نشدنی است و هرگز ارتباط ما خدشه دار نخواهد شد. گذراندن دوره کارآموزی در استودیو است اگرچه سختگیرانه است اما می گویند لذت بخش طی می شود.

قرار دانشجویی

همه دانشجوهایی که به هر شکل به تناسب دریافت هنری که از ما داشته اند برای انجام پژوهش، آشنایی با کسب و کار، مشورت در پایان نامه و اجرای یک پروژه می توانند به استودیو است بیایند و با ارسال ایمیل یک قرار ملاقات صمیمانه برای خودشان فراهم کنند.
روزهای باز برای همه ( تور استودیو)
اگرفکر می کنید قرار است به دیزنی لند بیایید کور خوانده اید. ما یک روز در ماه به تناسب تقاضا یک تور آشنایی با استودیو تنظیم می کنیم که در آن با نفرات و پروژه های استودیو و همینطور پروسه کار در اینجا آشنا می شوید. این تور مناسب افراد و کسب و کار هایی است که می خواهند همکاری طولانی مدتی با ما داشته باشند و احساس می کنند برای یک قرار طولانی به اطلاعات بیشتر و از نزدیکی نیاز دارند. ما در روزهای باز به همه سوالات شما تا آنجا که همه می دانیم دیگر بس است پاسخ می دهیم.
شما با پروسه کار و بریف و بسیاری دیگر از ملزومات همکاریمان هم آشنا می شوید.

کمپین و چالش

حضور در کمپین و چالش های اجتماعی فارغ از حس زیست در جامعه و هم نفسی با زندگی روزمره محل بروز عقاید ما هم هست.

نمایشگاه ها و جشنواره ها

استودیو برگزیده سال در بینال سرو نقره‌ای نود و هشت (دوسالانه انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران)

گربه ای بودن

از صبح که به استودیو می آییم خودش را به زمین قل می دهد و تا شب هر شیطنتی می خواهد می کند. ما هنوز بعد از گذشت چند سال او را گربه صدا می کنیم و او هم به ما می گوید میو ( آدم ). او دوست خوبی برای ماست و ما هم سعی می کنیم به قدر اون خوب باشیم.

 

دماوند

پنجره استودیو است مستقیما رو به دماوند باز می شود و اگر آلودگی هوای تهران مثل یک روز عادی باشد، می توانید به این کوه در هر روز سال خیره شوید و منظره ای متفاوت از همیشه ببینید.
گه همچو یکی پر آتش اژدرها
گه همچو یکی پر آب پرویزن

خلاقیت

شرط در استودیو است بودن است.

تاریخ هنر

اگر به تاریخ هنر علاقه دارید موضوع گپ های شبانه های ما با هم را فراهم کرده اید. در صورتی که مطلبی در این باره نوشته اید برای ما ارسال کنید تا ما آن را به اشتراک بگذاریم.

ایرانی بودن

ایرانی بودن یعنی توجه به همه ابعاد ایرانی بودن. در حال حاضر ما خوشنویسی ایرانی را گرفته ایم تا آرام آرام بقیه این سرزمین را هم اکتشاف کنیم. هنوز از پس قطعه کج خلقم میرزا غلامرضا بر نیامده ایم، باشد که این قطعه و باقی را هم بتوانیم بفهمیم.

ایتسوبلیشن

این کلمه در همان سال اول استودیو از دل ترکیب هزار کلمه بیرون آمد. برای ما این کلمه یعنی دیوانگی هایی که فقط یک دیوانه ممکن است از ما بخواهد تا آن را توضیح دهیم.

هرب لوبالین

اگرچه برایش می میریم ولی خوب ازشم جون میگیریم..

جریان ساز باش

این شعار قدیم تر های ما بود و حالا هم اگر دستمان را بگیرید ممکن است ارتعاشش شما را هم بگیرد.

مقالات

یکی از فعالیت های جانبی استودیو است نوشتن مقالات علمی ترویجی در حوزه فرهنگی است که  در رسانه های مختلف منتشر شده اند. تعدادی از آن ها را اینجا می توانید بخوانید.

ایده یابی

همه کارهایی که انجام می دهیم در جهت ایده یابی را نمی توانیم یکجا جمع کنیم اما خلاصه ای از آنها را پشت هم می گیم.

طوفان ذهنی brain storming

طوفان بازی game storming

پیش فرض ها

نقشه برداری ذهنی

رویا پردازی

باز تعریف فرصت ها

خواسته اندیشی wishful thinking

فکر نویسی brain writing

شش کلاه تفکر six thinking hats : کلاه سفید، قرمز، سبز، سیاه، زرد و آبی

درنگ خلاقانه creative pause

مهندسی معکوس

پیوند اجباری firced connection

طوفان نقش ها

چرا

p.m.i

شکوفه نیلوفر

تجزیه تحلیل مورفولوژِیک

دلفی

استخوان ماهی

سینتیکس

تصویر سازی با محرک تصویری

پیش نویس zero draft

آسمان آبی

تسهیلگر

روش های بیشتر جانبی

هم اندیشی جابجایی   teleporting storming

هم اندیشی تصور figuring storming

پر کردن شکاف  mind the gap

تغییر خصوصیات و ویژگی های خود changing your attributes

روش تخیلی superstorming

اثر مدیچی medici effect storming

کورنویسی blind writing

طوفان ذهنی brain storming

ما از طوفان ذهنی  شروع می کنیم. جایی که در اون قضاوتی وجود ندارد و همه چیز با طرح یک پرسش شروع می‌شود. الکس آزبورن مالک طوفان ذهنی می‌گوید چند پرسش مطرح کردن سم است. فقط بگویید: یعنی چطور می‌توانیم…؟ بعد با روش مالکیت جمعی ایده ها را بیرون می ریزیم. اینجا هیچ کس صاحب ایده خودش نیست. انقدر ایده ها ترکیب می کنیم تا ایده بهتری از دل آن بیرون بیاید. از نظر ما دیوانه کننده ترین ایده ها می توانند عالی باشند و قابل استفاده کردن آنها باید جای دیگری اتفاق بیفتد و  الان وقت این کار نیست. انتقاد نداریم و سعی می‌کنیم تعداد ایده ها در این مرحله بی‌نهایت باشد و کیفیت آن‌ها الآن اندازه گیری نمی شود. در این جلسات حواسمان به زمان هست و این محدودیت را تسهیل‌گر جلسه به ما گوش زد می کند. تسهیل‌گر جلسه فوق تخصص ساختن فضای مثبت این کار است

طوفان بازی game storming

معلومه که این ترکیبی از brian storming  و  gamification  برای این کار هم از قصه پردازی استفاده می کنیم و هم از روش تنگ ماهی. در قصه پردازی همه شرکت کننده های جلسه را به هیجان می آوریم تا قصه ای بگویند. قصه ها مولفه های داستان را دارند، غافل گیرمان می کنند و می توانند یک تصویر منسجم از ایده ما بسازند. اگه جمعیتمون خیلی زیاد شود دو حلقه می شویم و با روش تنگ ماهی عمل می کنیم، یعنی حلقه اول فقط می گویند و حلقه دوم فقط می نویسند و در سکوت گوش می دهند

  • scamper
  • جایگزینی (Substitute)
  • ترکیب (Combine)
  • مناسب کردن (تطبیق دادن-سازگارکردن) برای یک هدف دیگر (Adapt)
  • اصلاح (Modify)
  • کاربرد دیگر (Put to Another Use)
  • حذف (Eliminate)
  • وارونه کردن (Reverse)

این آقای الکس آزبورن خودش این 6 تای بالا رو ساخته اما باب ابرل اون ها رو مرتب و جمع و جور کرده اسن. خیلی ساده است در ادامه ی جلسات از این 6 شیوه برای ایده هایتان و پختن اونها استفاده کنید.
روش کار این است که باید با جدیت تمام از دل این 6 شیوه مفاهیم و سوالاتی برای ایده خودتان بسازید.
مثلا ما می گوییم اگه دقیقا بر عکس انچه الان گفتیم را انجام بدیم چی میشه؟ ( وارونه سازی ) یا مثلا آیا همین ایده را می توان جای دیگری استفاده کرد و یا این محصول را یجور دیگه به کار برد؟ ( کاربرد دیگر )  در طرح ما چه نقطه قوتی هست که باید آن را برجسته کنیم و یا مخفی ؟( اصلاح ) چه چیزی در ایده ما وجود دارد که با حذف آن هیچ چیزی تغییر نمی کند؟ ( حذف ) در فلان بخش ایده و یا طرح ما چه چیزی می توان قرار داد و یا اگر حسمان را تغییر دهیم چه بخش هایی قابل تغییر است؟ ( جایگزینی ) این ایده را چطور می شود برای یک هدف دیگر در استراتژی تبلیغ مورد نظرمان استفاده کنیم (مناسب کردن برای یک هدف دیگر )
به همین راحتی نخی که به دستتون افتاده رو ول نکنید و از الان تا همیشه نقثش یک چکش کار حرفه ای را بازی کنید.

پیش فرض‌ها

لعنت به پیش فرض ها. همه را پشت در اتاق جلسه می گذاریم و بعد وارد می شویم. باید مثل آدم و حوا برهنه و بدون هیچ ابزاری با دنیای ایده ها مواجه شویم. اگر پیش فرض ها در پروژه شما غلبه دارند برای محصول و تجارتی که می خواهید ایده یابی اش را انجام دهید تعداد زیادی فرضیه جدید بسازید انقدر که همه ابعاد را در بر بگیرد. تمام باور های موجود در استراتژی و مشتری و مواد ساخت و … را دوباره به چالش بکشید.

نقشه برداری ذهنی

این روش متعلق به تونی بوزان است که در کتاب از کلمات استفاده کن در سال  1972 معرفی شد و باعث می شود ایده ها را به هم وصل کنیم و تصور درست تری از آنها بسازیم و فرآیند ایده پردازی تسهیل شود. از تیم خلاقیت خودمان می خواهیم برای هر پروژه ایده هایشان را در یک صفحه بزرگ بنویسند و آنها را به هم وصل کنند با این کار و ترکیب آنها چیز های جدید و جذابی خلق می کنیم.

رویا پردازی

می دانیم که چقدر با این روش دشمنی وجود دارد اما واقعا برای نوشتن کپی رایتینگ کمک کننده است. البته باید مراقب پیوند های عاطفی که در این روش می شود باشید چرا که عاشق رویاهایی می شوید که برای ساخت آن دردسر های زیادی وجود دارد. بنابراین تسهیل گر جلسه باید رویای افراد تیم خلاقیت را نهایتا به شکل واقعیت های قابل اجرا هدایت کند.

باز تعریف فرصت ها

گزاره اولیه هدفتان که فرصت شماست را بنویسید و بعد سه کلمه از این گزاره را انتخاب کنید و با این کلمات پرسشی برای آن ها جایگزین پیدا کنید.
چه کسی ؟ چه چیزی؟ چه وقت؟ کجا؟ چرا؟ چطور؟
حالا سه فهرست عجیب عجیب دارید که می توانید کلمات این سه ستون را در متن گزاره اولیه هدف قرار دهید. دیوانه کننده است اما گاهی از دل آن چیز های بسیار طلایی بیرون می آید.

خواسته اندیشی wishful thinking

اینجا همه خواسته های غیر معقولمان را می نویسیم و بعد از طوفان ذهن کمک می گیریم و روش هایی برای اجرای آن پیدا می کنیم. این روش مناسب تولید است از تولید محصول بگیرید تا فیلم و اجرای یک طرح محیطی.

فکر نویسی brain writing

این روش شهره به انعطاف و تطبیق با سایر روش هاست. به یک صفحه بزرگ نیاز دارید تا همه فکرتان را روی آن بچسبانید و همه نفرات باید برگه همه را بردارند بخوانند و باز بنویسند و بچسبانند. نهایتا مدیر جلسه برد را چک می کند. تا اینجای کار به لحاظ زمانی می توان یک برتری برای این روش پیدا کرد، یعنی نا محدود بودن زمان و عدم نیاز حضور همه در طول این فرآیند. مثلا ما خودمان گاهی تا قبل از شروع یک جلسه اینکار را می کنیم تا همه درگیر موضوع شوند و برای شروع جلسه آماده. بعد در جلسه نهایی با مدیریت یک نفر ایده ها بررسی می شود. اینطوری نگران حضور همه هم نیستیم چون نظرات مختلف همدیگر را در یک پروسه غیر حضوری خوانده ایم و آزادانه نظرات خودمان را هم گفته ایم.

بدترین ایده ممکن

دقیقا شبیه یک مهمانی در شرایط وخیم است. وقتی چیزی به ذهنتان نمی رسد و اصطلاحا قفل کرده اید، سعی کنید با خوش گذرانی کامل بدترین ایده ها را بگویید، چیز هایی که اصلا نباید گفت و یا به آنها فکر کرد. می بینید که خیلی زود اوضاع وخیم به یک شرایط سازنده و خلاق تبدیل می شود.

بزودی...